Атопичен дерматит
Атопиченият дерматит e сред основните кожни заболявания, засягащи милиони хора в световен мащаб. Атопичен дерматит е сред най-честите диагнози, поставяни от дерматолозите у нас. В дерматологичната практика заболяването се означава и като атопична екзема.
Атопичен дерматит – същност
Атопичният дерматит е хронично кожно заболяване и голяма част от болните страдат от проявите му през целия си живот. Протича рецидивиращо, т.е. с периоди на ремисия и последващо обостряне на оплакванията.
Атопията е фамилна склоност към развитие на алергични заболявания – атопичен дерматит, алергичен ринит, астма, алергичен конюнктивит, хранителна алергия. Атопичният дерматит е кожната форма на проява на атопия. Това е причината кожните проблеми при атопичен дерматит често да са съпроводени и от други алергични прояви на организма като горепосочените състояния.
Разпространение на атопичен дерматит
Атопичният дерматит е най-често срещаната форма на екзема. Засяга около 20% от децата и над 3% от възрастните. Болшинството от засегнатите са кърмачета и деца до 6-годишна възраст. При част от тях проявите на атопичен дерматит се преодоляват с времето, но при около 10% от засегнатите с напредване на възрастта заболяването не изчезва напълно, а преминава в различни форми.
Причини за развитие на атопичен дерматит
Както стана дума, много често атопията е наследствено предавано състояние. Това означава, че основната причина за развитие на атопичен дерматит е генетичната предразположеност. Сред провокиращите фактори за поява на атопичен дерматит спадат:
- замърсители от околната среда
- агресивни перилни препарати
- неблагоприятни климатични условия
- протичащи инфекции
- ендогенни фактори, най-вече стрес
Симтоми на атопичен дерматит
Типичните за заболяването симптоми са:
- сърбеж
- зачервяване (еритема)
- лющене
- подмокряне (сълзене) на кожата
Протичане на атопичен дерматит
Характерните кожни прояви на атопичен дерматит се различават по разположението си и по степента на засягане на тялото. Тези особености зависят основно от етапа на развитие на заболяването и от възрастта на болния.
При бебета и малки деца проявите на атопичен дерматит се изразяват във възпаление и зачервяване предимно на кожата на лицето. Засегнатите участъци сърбят и се подмокрят. Често в зоната на зачервяването има мехурчета, съдържащи течност, и участъци със силно раздразнена и инфектирана кожа.
С напредване на възрастта при някои деца атопичният дерматит се преодолява и изявите му затихват. В повечето случаи обаче симптомите са налице и през юношеството и зрялата възраст.
Характерно е, че в тези периоди атопичният дерматит засяга предимно зоните на свивките (флексорните зони на тялото) – вътрешната страна на лактите, задната страна на коляното и др.
При възрастните хора атопичният дерматит засяга основно кожата на ръцете, дланите и гърба. Характерно е, че кожата е суха и загрубяла.
Лечение на атопичен дерматит
За овладяване проявите на атопичен дерматит се прилагат няколко терапевтични метода:
- локално лечение. Това е първи избор за справяне със заболяването. Използват се продукти, съдържащи емолиенти и хидратанти, кортикостеориди, комбинация от кортикостероид и антибиотик, а също и продукти с калциневринови инхибитори.
- системно лечение. Прилага се при по-тежки форми на атопичен дерматит или в случаите, когато локалното лечение не дава резултат. Прилагат се средства като кортикостероиди, антихистамини, имуносупресори, левкотриенови антагонисти, моноклонални антитела, антибиотици и противовирусни препарати.
- фототерапия. Прилага се при по-тежки и нереагиращи на друго лечение случаи. Използва се облъчване с UV-А, UV-B лъчи или комбинация от тях, както и PUVA-терапия. При нея засегнатата кожа се третира с псорален за повишаване чувствителността й към светлина и се облъчва с UV-A лъчи.
- Прилагат се алтернативни методи на фототерапия като морелечение (таласотерапия), слънцелечение (хелиотерапия) и високопланинско климатолечение.
- други форми на лечение. Като превантивно средство може да се разчита на приема на пробиотици като Имунобор Биотик, на омега-3 мастни кислени като ТриОмега 1000+ и др.
Здравейте! Дъщеря ми е с много тежък атопичен дерматит от бебе. Вече е на 14г. много се млоши състоянието и. Изпробвали сме всичко кортикостероиди , мазила, хапчета и дори на инжекции беше, биологично лечение с ранвог, билки, хомеопатия и още много други. Нищо не помага. Има ли нещо с което вие може да и помогнете?
Здравейте, Атопичният дерматит изисква постоянна грижа, за да се намалят обострянията или т.нар екзацербации. Грижата трябва да бъде насочена към потискане на имунната реактивност на кожата и възстановяване на кожната бариера (клетки, междуклетъчно вещество и водно-липидна мантия). За намаляване на провокацията е добре да се внесат и някои промени в стила на живот. Това включва следните препоръки: 1) Избягвайте къпане и измиване с гореща вода 2) Използвайте синдети за миене на тялото (формули „сапун без сапун“) и задължително прилагайте емолиенти след баня Емолиентите трябва да се използват в достатъчни количества – 500-600 мл седмично. Препоръчвам Липобаза крем като дневен емолиент… Повече »