Колкото и да сте внимателни, вероятността вашето бебе да получи обрив под пелените – памперс дерматит, е изключително голяма и е често срещано кожно състояние. Памперс дерматит е форма на контактен дерматит и заплашва децата до 36 месечна възраст. Най-често се случва през периода 9-12 месеца, тъй като тогава децата стоят най-дълго време седнали. Единственият начин за неговото предотвратяване е да се предприемат адекватни, превантивни мерки и да се отстранят причините за състоянието, ако е възможно.
Най-често срещани причини за памперс дерматит
Бебешката кожа е изключително деликатна и откриването на причините за нейното раздразнение може да се окаже трудна задача. Затова в статията сме подготвили най-често срещаните причини, които са отговорни за обрива под пелените.
Раздразнение и триене
Това се случва, ако памперсът не се сменя в продължение на дълго време. Фекалиите и урината, които са с кисело pH дразнят бебешката кожа при продължителен контакт с нея. Тесните дрехи и стегнатите памперси са предпоставка за механичното триене на деликатните участъци на кожата и са основна причина за дерматит от пелени.
Развитие на бактериална или гъбична инфекция
Кожата на бебето под памперсите е топла и влажна, и е идеална среда за развиване и размножаване на бактерии и гъбички. Инфекцията се разпространява и може да засегне по-голяма повърхност, като в гънките на детето могат да се забележат малки червени точки.
Алергична реакция
Тя може да се получи от различни сапуни, омекотители, прах за пране, козметика за кожа и др. Освен под пелената, характерен обрив се получава и по други участъци на кожата, които са били в допир със съответния дразнител.
Методи за профилактика – стратегия за справяне с памперс дерматит
За да се сведе до минимум рискът от развитие на памперс дерматит при бебетата, специалистите дерматолози съветват майките да се придържат към следните няколко правила:
Редовна смяна на памперса
Въпреки, че съвременните памперси са супер абсорбиращи и могат да поемат голямо количество урина, те трябва да се подменят често. Педиатрите препоръчват това да се случва през хранене, тоест на всеки 2 до 4 часа. Това трябва да се прави и през нощта, въпреки риска от събуждане на малчугана.
Измиване с течаща вода вместо мокри кърпички
Мокрите кърпички не са в състояние да почистят напълно остатъците от урина и фекалии от бебешкото дупе. Освен това съдържанието в някои от тях могат да предизвикат и алергия, която е предпоставка за памперс дерматит. Затова най-доброто решение е да се използва чиста вода и да се измива бебето при всяка смяна на памперса, от кръста надолу.
Нанасяне на продукти с цинков оксид
Цинковият оксид се употребява много често в бебешката козметика, например ДжинДжира Алба Бебе Спрей, поради свойството си да успокоява и предпазва деликатната кожа.
Експертна грижа за малките пациенти с памперс дерматит
Ако въпреки положените грижи върху кожата на бебето, памперс дерматитът е налице, не се колебайте да се свържете със специалистите от програма Лекзема. Те са с богат опит в диагностиката и лечението на различни видове екземи и можете да се възползвате от безплатни онлайн консултации. Програмата събира на едно място знанията, информацията и опитът, за да ги превърне в работеща система за контрол и овладяване на екземата. Както и със справяне с негативното й отражение върху качеството на живот. За записване на час за консултация или при въпроси се свържете с нас на имейл office@lekzema.com